+48 578 364 251

LECZENIE POWIKŁAŃ Z ZAKRESU MEDYCYNY ESTETYCZNEJ

W Princesse zdajemy sobie sprawę z tego, jak wiele osób boryka się z powikłaniami po zabiegach medycyny estetycznej. Dlatego stworzyliśmy osobną komórkę mającą na celu leczenie powikłań.

Do naszej kliniki trafiło już kilkaset Pacjentów z powikłaniami, głównie po podaniu wypełniaczy. Co powoduje tak ogromną ilość powikłań? Przecież medycyna estetyczna uchodzi za bezpieczną, a wszystkie podawane preparaty są przebadanymi wyrobami medycznymi.

Problemem jest, że za zabiegi medycyny estetycznej może brać się dosłownie każdy w świetle obowiązujących regulacji prawnych. Pacjenci często poddają się zabiegom w gabinetach osób, które nie posiadają żadnego wykształcenia kierunkowego, a jedynie ukończyły jednodniowy kurs. Oczywiście powikłanie może zdarzyć się również po zabiegu wykonywanym przez nawet najbardziej doświadczonego lekarza. Różnica jednak jest taka, że lekarz zwykle potrafi szybko rozpoznać pojawiającą się komplikację i może udzielić szybkiej pomocy. Osoba bez kwalifikacji medycznych zazwyczaj nie jest przeszkolona z rozpoznawania zagrożenia, a nawet jeśli to potrafi, to nie może podać leków i zastosować koniecznej terapii. Zaczyna wtedy szukać naprędce lekarza, który może pomóc jej klientowi. A nie każdy lekarz medycyny estetycznej specjalizuje się w leczeniu powikłań i ma w tym doświadczenie, zwłaszcza po zabiegu wykonywanym przez kogoś innego, gdyż nie wie, jak i co dokładnie zostało podane. Wielokrotnie słyszeliśmy o sytuacjach, w których doświadczony lekarz odmawiał leczenia powikłań po zabiegu medycyny estetycznej wykonanym w gabinecie kosmetycznym. Czy w momencie, gdy Pacjent potrzebuje pilnej pomocy, jest czas na roztrząsanie sporu, kto powinien zajmować się medycyną estetyczną, a kto nie ma do niej uprawnień? Nie, zostawmy to ustawodawcom! Odmowa pomocy w stanie zagrożenia zdrowia jest sprzeczna z Kodeksem Etyki Lekarskiej, niemniej zdarza się bardzo często, co wynika z relacji naszych Pacjentów. Zaalarmowani sytuacją na rynku i widząc, jak wielkie jest zapotrzebowanie na fachowe usługi leczenia powikłań stworzyliśmy Centrum Leczenia Powikłań.

POWIKŁANIA, KTÓRE LECZYMY

POWIKŁANIA ESTETYCZNE

Medycyna estetyczna służy upiększaniu. Nie zawsze jednak zabieg przynosi upragnione rezultaty, zwłaszcza gdy jest wykonany przez niedoświadczoną osobę o słabym przygotowaniu merytorycznym. Skutkuje to często oszpeceniem, nierzadko doprowadza do obniżenia nastroju, braku akceptacji swojego wyglądu, a nawet depresji. Na szczęście większość efektów zabiegów da się odwrócić lub ukryć za pomocą zabiegu korygującego.
Nie da się ukryć – najczęściej spotykamy się z nieprawidłowo powiększonymi ustami, które zamiast być płaskie i naturalne odstają w bardzo nieestetyczny sposób, mają pofałdowaną linię uśmiechu i są pełne grudek i nierówności.
Drugim z kolei zabiegiem, który wykonany nieprawidłowo powoduje częste powikłania jest wypełnianie kwasem hialuronowym doliny łez. Gdy wypełniacz zostaje podany zbyt płytko powoduje zastoje limfy i efekt Tyndala, czyli prześwitywanie kwasu hialuronowego i tworzenie się nieestetycznych „bułeczek”.
Możliwości leczenia po nieprawidłowym podaniu kwasu hialuronowego jest kilka – od wyciskania wypełniacza po rozpuszczanie go hialuronidazą lub zabieg korekcyjny. Na wizycie lekarz zaproponuje Ci najlepsze rozwiązanie.

Jednak żadne powikłanie estetyczne nie jest tak niebezpieczne, jak powikłania natury medycznej, które opisujemy w dalszej części strony.

ZATKANIE NACZYNIA KRWIONOŚNEGO

Najniebezpieczniejszym powikłaniem po podaniu kwasu hialuronowego jest zatkanie naczynia krwionośnego. Może dojść do niego na dwa sposoby. Pierwszy to podanie wypełniacza prosto w światło naczynia. Drugi to zatkanie naczynia poprzez duży ucisk wypełniacza na tkanki. Oba są równie groźne, gdyż nieleczone prowadzą do martwicy tkankowej. Pierwszymi objawami zatkania naczynia po podaniu kwasu hialuronowego są silny ból, zbielenie i ochłodzenie skóry w okolicy podania, mrowienie i drętwienie, a nawet utrata czucia. Przy pracy w okolicy oka lub bruzd nosowo-wargowych objawem może być też nagła utrata wzroku. Objawy w 90% pojawiają się od razu po podaniu i doświadczony lekarz potrafi je bezbłędnie rozpoznać i zastosować odpowiednie leczenie. Jednak w 10% przypadków objawy mogą wystąpić dopiero po dwóch-trzech dniach, gdy pacjent jest już w domu, a kwas poprzez nabranie wody zwiększa swoją objętość i może ucisnąć naczynie. Dlatego też, jeśli po zabiegu z użyciem kwasu hialuronowego zauważysz któryś z niepokojących objawów, natychmiast skontaktuj się lekarzem wykonującym zabieg lub zgłoś się do nas – posiadamy bardzo duże doświadczenie w leczeniu nawet najpoważniejszych powikłań.
Po zatkaniu naczynia przestaje ono zaopatrywać okoliczne tkanki w krew i zaczyna się proces ich obumierania. Aby nie doszło do nieodwracalnych zmian, na rozpuszczenie kwasu hialuronowego jest zwykle tylko kilka godzin. Po szybkiej interwencji zwykle wszystko wraca natychmiast do normy, tkanki odzyskują krążenie. Często jednak pacjenci zgłaszają się zbyt późno, czasami nawet po kilku dniach od zauważenia objawów. Bywa i tak, że próbowali uzyskać pomoc u osoby, która wykonała im zabieg, jednak nie potrafiła ona tej pomocy udzielić, gdyż okazywało się, że jest osobą nie posiadającą stosownych uprawnień, doświadczenia lub wiedzy.
Gdy stan jest już zaawansowany, a na skórze widać silne zasinienia lub wybroczyny, a nawet zaczyna się już rozkładać, oprócz rozpuszczenia kwasu hialuronowego stosujemy długotrwałą antybiotykoterapię i leki pomagające przywrócić krążenie. Niestety, jeśli od zatkania naczynia minęło dużo czasu, skutki nie zawsze są odwracalne i leczenie kończy się przeszczepem tkanek. Dlatego tak ważne jest, by w przypadku podejrzenia zatkania naczynia kwasem hialuronowym jak najszybciej zgłosić się po pomoc.
Które zabiegi niosą największe ryzyko tego powikłania? Bez wątpienia najniebezpieczniejszym obszarem jest czoło. Powikłania po podaniu kwasu hialuronowego w tym obszarze są tak częste, że najnowocześniejsze gabinety medycyny estetycznej całkowicie zrezygnowały z wykonywania zabiegów z wypełniaczami w tej okolicy. Drugim w kolejności niebezpiecznym miejscem jest nos. Należy pracować z nim bardzo ostrożnie z użyciem niewielkich ilości kwasu hialuronowego podczas jednej sesji. Każdy inny obszar również wymaga uwagi i bezpiecznego sposobu podania.

POWIKŁANIA PO RHINOPLASTYCE I KORTYZONIE KRYSTALICZNYM

Różnego rodzaju powikłania mogą się zdarzyć po operacjach plastycznych. Zazwyczaj konieczna jest kolejna interwencja chirurgiczna. Dużą część powikłań stanowią nierówności i zapadnięcia chrzęstne lub kostne po rhinoplastyce nosa. Jest to trudne do odwrócenia, o wiele bardziej kosztowne niż początkowa operacja, a także stanowi dużo trudniejszą procedurę.
Procedurą, która jest ostatnio popularna i bardzo często daje powikłania jest ostrzykiwanie nosa kortyzonem krystalicznym. Ostrzeżenie przed tym zabiegiem wydało nawet Polskie Towarzystwo Chirurgii Plastycznej, Rekonstrukcyjnej i Estetycznej:

„W ostatnich latach pojawiły się informacje o stosowaniu kortyzonu krystalicznego w celu niechirurgicznej korekcji nosa. Podanie przezskórne w okolicy czubka nosa ma na celu jego zwężenie, wyszczuplenie oraz uniesienie. Biorąc pod uwagę zarówno wiedzę teoretyczną jak i praktyczną należy uznać takie postępowanie za niebezpieczne i niezgodne ze sztuką lekarską. Jego nierozważne stosowanie w okolicy nosa ze wskazań estetycznych budzi uzasadniony niepokój co do odległych skutków, w postaci zaniku chrząstek nosa, tkanki podskórnej i skóry. W konsekwencji może dojść do nieodwracalnej deformacji kształtu nosa.”
Zarówno w przypadku nieudanej rhinoplastyki, jak i po zabiegu wykonanym kortyzonem krystaliczny, z pomocą przychodzi małoinwazyjne podanie kwasu hialuronowego w celu wyrównania braków. W Princesse mamy duże doświadczenie w tego typu procedurach naprawczych.

PORAŻENIA NERWU

Płytko pod skórą przebiegają nerwy. Nieumiejętnie wykonując iniekcję łatwo je podrażnić, co może doprowadzić do przewlekłego bólu. Może do tego dojść równie po podaniu wypełniacza w nieprawidłowe miejsce – filler uciska wówczas na nerw powodując różnego rodzaju neuropatie. Coraz częściej pojawiają się też przypadki porażenia nerwu po nieprawidłowym założeniu nici liftingujących. Przy porażeniach nerwu konieczne jest nie tylko usunięcie przyczyny, ale i farmakoterapia.
Innym rodzajem porażeń nerwu są porażenia spowodowane powikłaniami po podaniu toksyny botulinowej. Objawiają się one opadającą powieką, opadającym kącikiem ust lub nawet problemami z oddychaniem. Nie istnieje skuteczne antidotum na botoks, jedyne, co można zrobić, to czekać około 3-6 miesięcy i stosować leczenie zachowawcze lub wykonać zabieg korygujący pomagający ukryć wadę.

POWIKŁANIA PO NICIACH LIFTINGUJĄCYCH

Nici liftingujące to zabieg bezpieczny, natomiast, jak każdy zabieg przerywający ciągłość skóry, mogą dawać powikłania. Do najczęstszych przypadków powikłań po niciach liftingujących należy zbyt płytkie podanie nici, przez co jest ona wyczuwalna lub nawet widoczna oraz nieprawidłowo przycięcie nici, co sprawia, że jej koniuszek wystaje ze skóry, co jest otwartą drogą dla bakterii i prowadzi do infekcji. Źle zaimplantowane nici należy zwykle usunąć, a w przypadku zakażenia wdraża się antybiotykoterapię.

BLIZNY I POPARZENIA LASEREM

Bliznowiec to przerośnięta blizna wymagająca leczenia. Może również tworzyć się na źle zszytych ranach lub po infekcji. Sytuacją bardzo przykrą jest, gdy pojawia się po operacji plastycznej, która miała poprawić wygląd, a nie oszpecić mało estetyczną blizną.
W Princesse stosujemy skojarzoną terapię bliznowców, dobierając jej plan precyzyjnie do potrzeb Pacjenta. Do dyspozycji mamy cały arsenał środków: laser frakcyjny, osocze bogatopłytkowe, sterydowe leki podawane w formie miejscowej iniekcji, a także wspomagające zabiegi naprawcze.
Osobnym typem blizn są blizny powstałe po poparzeniach w wyniku niefachowego przeprowadzenia zabiegu laserowego. Ich leczenie jest długie, trudne, ale możliwe.

POWIKŁANIA PO WYPEŁNIACZACH STAŁYCH

Wypełniacze stałe, takie jak Aquamid, Bio-Alcamid czy płynny silikon były nagminnie używane jeszcze 10-20 lat temu. Nie znano wtedy ich negatywnego działania. Dziś mnóstwo Pacjentów boryka się z ich późnymi skutkami ubocznymi, takimi jak przemieszczenie, granulomy, martwica tkankowa, biofilm bakteryjny, a nawet silne stany zapalne, które mogą zagrażać życiu. Terapia tych skutków ubocznych bywa bardzo trudna i długa, ale ważne, by Pacjent zdawał sobie sprawę, że im dłużej z nią zwleka, tym stanie się ona trudniejsza. W Princesse włączamy leczenie zarówno zabiegowe, jak i farmakologiczne.

ALERGIE I INFEKCJE

Kwas hialuronowy praktycznie nie uczula, uczulać natomiast mogą substancje użyte do jego sieciowanie, takie jak BDDE czy PEG. Oprócz tego uczulić może właściwie każda substancja stosowana w medycynie estetycznej, od toksyny botulinowej do witaminowego preparatu użytego do mezoterapii. Objawami alergii jest swędzenie, zaczerwienienie i obrzęk w miejscu podania, a w groźniejszych przypadkach opuchlizna języka i gardła oraz problemy z oddychaniem. Nigdy nie należy zwlekać z uzyskaniem pomocy, zwykle wystarcza jedna dawka leków, by zahamować alergię pozabiegową.
A czym jest infekcja okołozabiegowa? Dochodzi do niej po niesterylnie wykonanym zabiegu lub po niehigienicznym obchodzeniu się Pacjenta z miejscem poddanym zabiegowi. Można ją rozpoznać po zaczerwienieniu, obrzęku i bólu w miejscu podania, a także po ropie wydostającej się z ranek po wkłuciach. Może też wystąpić podwyższona temperatura. Nieleczona infekcja po zabiegu medycyny estetycznej może się rozprzestrzenić, a nawet doprowadzić do sepsy. Zwykle wdraża się odpowiednio dobraną antybiotykoterapię.

Serdecznie polecam!

Justyna Gradek

ZALETY WIZYTY W PRINCESSE

DOŚWIADCZENIE

Nasza klinika powstała w 2005 roku, co pozwoliło nam zdobyć ogromne doświadczenie. Wykonaliśmy już ponad 35.000 zabiegów. Nasze metamorfozy są znane jako najbardziej spektakularne w Polsce. Z łatwością wykreujemy dla Ciebie efekty bardzo naturalne lub ekstremalnie wyraziste.

JAKOŚĆ

W Princesse® stosujemy wyłącznie najwyższej jakości preparaty pochodzące wprost od producentów. Wysoką jakość usług potwierdza ponad 800 zgromadzonych na Booksy i na Facebooku opinii klientów, kórych średnia wynosi 5/5.

STANDARYZACJA

W naszych zabiegach stawiamy na ścisłe trzymanie się procedur - niezależnie od tego, którą z naszych lokalizacji wybierzesz, spotkasz się z takimi samymi zaawansowanymi technikami zabiegowymi, co jest zasługą naszego centralnego ośrodka szkoleniowego dla pracowników i bardzo wysokich wymogów kadrowych.

O PRINCESSE

Klinika Princesse® to nowoczesna placówka medycyny estetycznej i centrum szkoleniowe. Założona została w 2005 roku. Bogate doświadczenie i ponad 35.000 wykonanych dotychczas zabiegów pozwoliło nam na wyselekcjonowanie wyłącznie najlepszych procedur i urządzeń.
W Klinice Princesse® pracuje wysoko wyspecjalizowana kadra lekarska i kosmetologiczna, wciąż doskonaląca swoje umiejętności poprzez udział w seminariach i konferencjach poświęconych praktykowanym przez siebie dziedzinom w Polsce, jak i na całym świecie.
W Princesse® stawiamy na naturalność i perfekcję, a także spektakularne efekty, jakie prezentują modelki i celebrytki. Wychodzimy z założenia, że zabiegi estetyczne nie mają być przebraniem, a podkreśleniem i uwydatnieniem atutów, jakie ma każdy z nas.

TYCH PRODUKTÓW UŻYWAMY

KONTAKT

REZERWACJA ONLINE

Recepcja:

Godziny otwarcia:

Pon-pt: 10.00-18.00
So-nie: nieczynne

 

Nasze Kliniki są przyjazne dla osób niepełnosprawnych.

Adres w Warszawie:

Warszawa, Włochy

ul. Instalatorów 10

02-237 Warszawa

Adres we Wrocławiu:

Wrocław, Krzyki

ul. Rymarska 14

53-206 Wrocław

Adres w Krakowie:

Kraków, Stare Miasto
ul. Józefa Dietla 50/15
31-039 Kraków

Dojazd:

Tramwaje nr 18, 22, 52.

FORMULARZ KONTAKTOWY






    Polityka prywatności